EGBA prosi Świętego Mikołaja o nowy, pozbawiony monopolu system hazardowy w Finlandii

EGBA prosi Świętego Mikołaja o nowy, pozbawiony monopolu system hazardowy w Finlandii

Finlandia słynie z wielu rzeczy, a bycie domem Świętego Mikołaja jest jednym z nich. W tym roku Europejskie Stowarzyszenie Hazardu i Zakładów (EGBA) poprosiło wesołego starca o pomoc w naprawieniu polityki hazardowej narodu skandynawskiego.

EGBA to stowarzyszenie branżowe z siedzibą w Brukseli, które reprezentuje wiodących operatorów gier hazardowych online i lobby zajmujące się rozsądnymi przepisami dotyczącymi hazardu w krajach UE.

Finlandia jest obecnie jedynym państwem członkowskim UE, w którym państwowy monopolista (Veikkaus) jest jedynym podmiotem uprawnionym do dostarczania stacjonarnych i internetowych produktów hazardowych.

EGBA od dawna jest jednym z najbardziej zagorzałych i najbardziej zagorzałych krytyków modelu monopolu hazardowego i wezwał wiele krajów europejskich, w tym Finlandię, do przejścia na ramy regulacyjne, które są lepiej dostosowane do dynamicznego i zwinnego charakteru globalnego przemysłu hazardowego, zwłaszcza sektor online, który ogromnie się rozwinął w ciągu ostatnich kilku lat i ma szansę rosnąć jeszcze dalej i szybciej.

W liście do Świętego Mikołaja (i fińskich prawodawców) sekretarz generalny EGBA Maarten Haijer zauważył, że system monopoli w Finlandii jest coraz bardziej „ niemożliwy do utrzymania w świecie online” ze względu na łatwość i swobodę, z jaką klienci hazardu mogą wyskoczyć z jednej gry / zakłady bukmacherskie na inną.

EGBA wzywa do reorganizacji rynku

Szef EGBA wezwał Finlandię do zastąpienia swojego systemu monopolistycznego takim, który daje międzynarodowym firmom możliwość uzyskania licencji od lokalnych organów regulacyjnych i świadczenia swoich usług i produktów w środowisku regulowanym Vulkan Vegas.

Według niedawnej ankiety Finowie wydali około 16,4% dochodów Finlandii z hazardu internetowego , co odpowiada 105 mln euro podlegającego opodatkowaniu przychodu, na międzynarodowe witryny hazardowe w 2019 r. Powody, dla których fińscy gracze decydują się na grę u zagranicznych operatorów, obejmują lepsze kursy bukmacherskie i zwrot stawki, a także szerszy wybór produktów niż ten oferowany między innymi przez Veikkaus.

Pan Haijer zauważył ponadto, że rząd Finlandii od dawna utrzymuje, że system monopoli jest tym, który najlepiej chroni klientów przed problematycznym hazardem. Szef EGBA argumentował, że tak nie jest, ponieważ ostatnie dane pokazują, że wskaźnik hazardu problemowego w Finlandii wynosi około 3% populacji i jest około dziesięć razy wyższy niż w Hiszpanii, kraju o znacznie większej populacji i bez monopolu hazardowego.

Komentarze EGBA pojawiają się, gdy Veikkaus przygotowuje się do wprowadzenia obowiązkowej weryfikacji tożsamości na swoich automatach do gry po tym, jak operator spotkał się z krytyką, że nie robi wystarczająco dużo, aby chronić swoich klientów i pomagać tym, którzy cierpią z powodu uzależnienia od hazardu. Veikkaus ma również wycofać 8 000 automatów do gier do końca roku w ramach zmienionej polityki społecznej odpowiedzialności.

Operator potwierdził w tym tygodniu, że od 12 stycznia gracze na automatach będą musieli zweryfikować swoją tożsamość , aby móc grać na tych urządzeniach. Veikkaus obsługuje automaty do gier w restauracjach, na stacjach benzynowych i sklepach, a także w salonach gier, które są jego własnością w całej Finlandii.